750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Akciğer Sağlığı ve Polifenollerin Önemi

Akciğer sağlığı insan yaşamı açısından hayati derecede önemlidir. Özellikle 2019 yılının sonunda ortaya çıkan Covid-19 hastalığı ile birlikte akciğerlerin ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Akciğer sağlığını koruyabilmek adına başvurulabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bitki özlü doğal bileşenler bu konuda daha etkili sonuçlar göstermektedir.

Akciğer sağlığı için doğrudan olumlu etki yapan pek çok bitki ve bitki bileşeni mevcuttur. Polifenol adı verilen madde de akciğerlerin sağlığı için son derece faydalıdır. Akciğerlerin yanı sıra polifenollerin vücudun pek çok kısmına da yararı bulunmaktadır. Sebze ve meyvelerde bulunan ve onlara parlak renklerini veren bu madde, bazı besinlerde özellikle daha fazla bulunmaktadır.

Gündelik hayatın getirdiği stres ve yaşam koşulları bireylerin solunum sistemleri ile bağışıklık sistemlerinde oksidatif stres adı verilen bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum bireylerde ruhsal açıdan kötü hissetme, erken yaşlanma, kalp ve damar sağlığının bozulması ve akciğerlerin fonksiyonlarında zayıflama gibi pek çok olumsuzluğa da kapı aralamaktadır. Bu gibi durumların üstesinden gelebilmek adına polifenoller büyük önem taşımaktadır. Polifenollerin önemi hakkında yeterli düzeyde toplumsal bilincin oluşmaya başlaması ile birlikte, bu maddeye sahip olan besinlerin tüketiminde de artış görülmektedir.

Akciğere İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Vücutta bulunan kirli havanın atılması ve solunum yolu ile temiz havanın alınabilmesi adına akciğerler en işlevsel organlardan biridir. Tüketilen besinler, akciğer sağlığı üzerinde doğrudan etki yaratmaktadır. Akciğerlere iyi gelen besinlerden bazıları şunlardır:

  • Zeytinyağı: Sağlık konusundaki yararları binlerce yıldır bilinen ve çok eski çağlardan beri kullanılan zeytinyağı, içerisindeki polifenoller ve E vitamini sayesinde akciğerlerin sağlığına katkı sağlamaktadır. Özellikle doymamış tekil yağ asitleri, akciğerler üzerindeki koruyuculuğunun yanında bazı akciğer hastalıklarının tedavisinde de olumlu sonuçlar doğurmaktadır.
  • Elma: Zeytinyağı kadar etkili olmasa da elma da akciğerler için son derece yararlı olan besinlerden biridir. Haftada 5 porsiyon elma tüketimi, sigara ile fonksiyon kaybı yaşayan akciğerlerin yavaşça temizlenmesine ve giderek eski haline gelmesine destek olmaktadır. Ayrıca elma tüketiminin kalp sağlığına destek olma ve dişlerin daha beyaz olmasını sağlama gibi ek avantajları da bulunmaktadır.
  • Muz: İçeriğinde bulunan potasyum nedeni ile muz akciğerlerin kapasitesinin artmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle çocukluk döneminde bol miktarda muz tüketimi, çocukların yetişkinlik döneminde daha gelişkin akciğerlere sahip olmasını desteklemektedir. Bununla birlikte kas ve iskelet sistemi açısından da yararlıdır.
  • Keçiboynuzu Özü: Sigara, toz ya da farklı etkenlerden dolayı dolmuş olan akciğer bronşlarının boşaltılması ve akciğerlerin daha güçlü hale getirilebilmesi adına keçiboynuzu özü de sıklıkla kullanılmaktadır. Keçiboynuzunun doğrudan tüketilmesi de mümkündür ancak özünün tüketilmesi, daha güçlü etkiye sahiptir.
  • Yoğurt: Yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak yoğurt tüketen bireylerde KOAH hastalığının görülme ihtimalinin yüzde 35 oranında düştüğünü göstermektedir. Protein, fosfor, B vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir yapıya sahip olan yoğurt, akciğerlerin temizlenmesi hususunda da oldukça yararlı bir besindir.
  • Sarımsak: C vitamini, potasyum, selenyum ve kalsiyum açısından zengin bir yapıya sahip olan sarımsak, özellikle virüslere karşı güçlü bir direnç oluşmasını desteklemektedir. Haftada birkaç diş sarımsak tüketmek, akciğerler başta olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde meydana gelmesi muhtemel virüslere karşı daha güçlü mücadele olanağı sunmaktadır. Özellikle Covid-19 virüsüne karşı akciğerleri daha hazır hale getirmek adına sarımsak en güçlü besinlerden biridir.

Akciğer Sağlığı İçin Neden Polifenol Kullanmalıyız?

Akciğerlerin fonksiyonlarını artırmak ve daha dayanıklı hale gelmesini temin edebilmek adına polifenol kullanımı en yararlı yöntemlerden biridir. Modern dünyada hava kirliliğinin artması ve gündelik yaşam içinde bireylerin akciğer sağlığı üzerinde olumsuz etki yaratan unsurlarla daha fazla karşı karşıya gelmeye başlaması, polifenollere duyulan gereksinimi arttırmıştır. Polifenol barındıran besinlerin daha fazla tüketilmesi sayesinde bu olumsuz etkenlerin yarattığı hastalıklardan korunabilme olanağı da artmaktadır. Özellikle bu besinlerin çocuk yaştan itibaren tüketilmesi, çocukluktan başlayarak akciğerlerin daha güçlü olmasına ve ilerleyen yaşlarda da akciğer hastalıklarından korunmasına destek olmaktadır. İnsan vücudundaki oksijen giriş çıkışının kontrol mekanizması olan akciğerler, doğru beslenme ve düzenli egzersizler ile hastalıklara karşı hazırlıklı hale getirilebilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekleme Listesine Katıl Ürün stoğa ulaştığında sizi bilgilendireceğiz. Lütfen aşağıya geçerli e-posta adresinizi bırakın.