750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Aspir Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarihin ilk dönemlerinden beri ilaç olarak ya da farklı yararlar elde etmek için bitkilerden yararlanmaktadır. Özellikle bitkinin ezilmesi ve elde edilen yağının kullanılması yaygın bir yöntemdir. Bu sayede pek çok bitki hakkında geçmişten günümüze kadar köklü bilgi birikimi sağlanabilmiştir. Yaklaşık 4000 yıllık bir kullanım geçmişine sahip olan aspir bitkisi de aspir yağı bu doğrultuda ön plana çıkan bitkiler arasındadır. Eski Mısır ve Çin’de balgam giderme ve kan dolaşımını düzene sokma amacı ile kullanılan bu bitki, günümüzde de başta Hindistan olmak üzere farklı bölgelerde yetiştirilerek kullanıma sunulmaktadır.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir yağı aspir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Tatsız ve renksiz olması yönüyle Ayçiçek yağı ile bazı benzerlikler taşımaktadır. 30 cm ile 150 cm arasında toplanan ve genellikle kırmızı ya da turuncu renkli olan bu bitkinin tohumları, aspir yağının yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca bu bitkinin yapraklarından da kumaş boyası elde edilmektedir. Aspir yağı doymamış yağlar kategorisinde yer almaktadır. Bu yüzden de çok yönlü yarar sağlamaktadır.

Aspir Yağının Faydaları Nelerdir?

Aspir yağı eski dönemlerden bugüne kadar gelebilmesinin en büyük nedeni, sağladığı faydalardır.

E Vitamini Deposu

Aspir yağının en belirgin özelliği, zengin bir E vitamini kaynağı olmasıdır. Bu yüzden de vücuttan antioksidanların atılmasına büyük destek sağlamaktadır.

Üst Solunum Yollarını Korur

Üst solunum yollarında meydana gelebilecek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Aspir yağının bronşit, astım, balgam ve öksürük gibi pek çok probleme de iyi geldiği bilinmektedir.

Mental Denge Sağlar

Aspir yağının faydaları arasında oldukça az bilinenlerden biri de ruh sağlığına iyi gelmesidir. Vücutta serotinin salgılanmasını tetikleyen bu yağ, ruhsal olarak daha iyi hissetmeye olanak tanımaktadır. Ayrıca Alzheimer hastalığına karşı da güçlü bir direnç oluşturmaktadır.

Kalp Sağlığına Korur

Aspir yağının bilinen en eski kullanım amacı kan akışının düzenlenmesi ve kalp hastalıklarının önlenmesidir. Eski Mısır’da ve Çin’de bu amaçla kullanılan Aspir bitkisinin yağı, kalp krizi riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Pıhtılaşma gibi dolaşım problemlerinin düzenlenmesi ve felç geçirme riskinin düşürülmesi yönüyle de bu yağ faydalıdır.

Sindirim Sistemini Destekler

Aspir yağının bir litre suya bir damla damlatılarak tüketilmesi, sindirim sisteminin düzene girmesini sağlamaktadır. Özellikle hazımsızlık ve şişkinlik problemleri yaşayanlar için bu yağın sunduğu faydalar önemlidir.

Saçları Besler

Saç sağlığı açısından da aspir yağının faydaları fazladır. Kafa derisinde kan dolaşımını hızlandıran ve bu sayede saçların daha sağlıklı bir yapıya ulaşmasını aspir yağı sağlar. Bununla birlikte saçların daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını da desteklemektedir. Uzun süreli kullanımda ise yeni saç köklerinin oluşumuna büyük katkı sağlamaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart