750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Biberiye Yağı Nedir? Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Henüz modern tıbbın var olmadığı dönemlerde insanlarda ilaç yapmak için bitkilerden yararlanmaktaydı. Şifalı olarak bilinen pek çok bitkinin kullanımının kökeni çok eski tarihlere kadar uzanmaktadır. Bitkiyi ezerek ya da çeşitli aşamalardan geçirerek yağını çıkarmak, en eski kullanım biçimlerinden biridir. Zira yağ, bitkinin özünü barındırmaktadır ve esas şifası da orada gizlidir. Faydaları saymakla tükenmeyen ve eski çağlardan beri kullanılan şifalı bitkilerden biri de biberiyedir. Bitkinin özünün sıkılması ile elde edilen biberiye yağı insan bedeni için büyük yararlar taşımaktadır.

Biberiye Yağı Nedir?

Esas adı Salvia Rosmarinus olan biberiye, sıklıkla Akdeniz yöresinde görülen bir bitkidir. Fesleğen ve adı çayı ile aynı familyadan olan bu bitki, ince ve iğne biçiminde yapraklara sahiptir. Çalı bitkiler kategorisinde yer alan biberiye, aromatik bir kokuya da sahiptir. Bu aromatik yanı nedeni ile mutfaklarda baharat olarak kullanılmaktadır. Biberiyenin baharat olarak kullanımı, özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde oldukça yaygındır. Kozmetik sektöründe de biberiyeden yararlanılmakta ve bazı parfümler biberiye kokusu ile zenginleştirilmektedir. Ancak biberiyenin en etkin kullanımı, yağ halidir. Bitkinin yapraklarının çeşitli işlemlerden geçirilerek ezilmesi ile elde edilen biberiye yağı bitki yağları içerisinde ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

Biberiye Yağının Faydaları Nelerdir?

Biberiye yağının faydaları çok yönlüdür. Hem insan organizmasının iç kısmına hem de bedeninin dış kısmına bu yağın katkıları fazladır. Biberiye yağının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Sindirim Sistemini Destekler

Biberiye yağı sindirim sistemi üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir. Midede şişkinlik ya da hazımsızlık gibi sorunların giderilmesine de katkı sağlamaktadır.

Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Biberiye yağının çok bilinmeyen kullanım biçimlerinden biri de gargara yapmaktır. Bu şekilde kullanılan biberiye yağının diş etlerini koruma, ağızdaki kötü kokuları engelleme, ağız yaralarını onarma ve iltihap oluşumunu önleme gibi pek çok yarar sunmaktadır.

Saç Köklerini Güçlendirir

Saç köklerinin daha sağlam ve güçlü hale getirilmesinde de biberiye yağının faydaları oldukça fazladır. Ayrıca haftada iki kez saç diplerine uygulanan biberiye yağının, saç dökülmesini önleme ve yeni saç köklerinin oluşumunu destekleme gibi faydaları mevcuttur.

Sakinleştirici

Aromatik bir yağ olan biberiye yağının az bilinen faydalarından bir diğeri de stresi azaltması ve depresyon ile mücadele etmesidir. Mental yorgunlukların üstesinden gelmek için bu yağ oldukça etkilidir.

Ağrı Kesici

Sinir sistemi üzerinde de biberiye yağının etkisi büyüktür. Vücutta meydana gelen kas ağrıları, eklem ağrıları, baş ağrısı ve romatizma ağrıları gibi pek çok ağrının yatıştırılmasını sağlamaktadır.

Mantarlarla Mücadele Eder

Biberiye yağının yararlarından bir diğeri de el ve ayaklarda oluşan mantarların tedavi edilmesine sunduğu katkıdır. Pamuk yardımı ile sürülecek biberiye yağının, hafif masaj ile cilde yedirilmesi ile mantarlarla daha kolay mücadele etmek mümkündür.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart