750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Doğal Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zeytinyağı zeytin bitkisinin çeşitli işlemlerden geçirilmesi neticesinde elde edilen bir doğal yağ türüdür. Büyük ölçüde Anadolu kültürü ile özdeş hale gelmiş olan bu yağ hem lezzet açısından hem de besin değerleri açısından öne çıkmaktadır. Ancak toplumun zeytinyağı konusunda yeteri kadar bilinçli olmaması, zeytinyağının bozulmasına ya da tat kaybetmesine neden olabilmektedir. Hassas yağlar kategorisinde yer alan zeytinyağı doğru saklanıp, doğru tüketildiğinde sağlık açısından oldukça yararlıdır.

Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Doğal zeytinyağı oldukça faydalıdır ancak üretimde yapılan hatalar ya da üretimde başvurulan kalite düşürücü uygulamalar zeytinyağının bu faydalarının sınırlandırılmasına ve bazen de tamamen ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Kaliteli bir zeytinyağını anlamak için koku, yakıcılık ve burukluk olmak üzere üç hususun üzerinde durulması gereklidir. Kaliteli yağ, koklandığı zaman burunda hoşa giden bir aroma bırakmakta ve yeniden koklama isteği uyandırmaktadır. Özellikle soğuk sıkım yöntemi ile üretilen zeytinyağlarında zeytinin ve çimenlerin kokusunu net bir şekilde alabilmek mümkündür. Yakıcılık ise zeytinyağının tadılması esnasında boğazda bırakmış olduğu yanma hissini ifade etmektedir. Kaliteli bir zeytinyağının, boğazda hafif bir yanma yapması gereklidir. Burukluk ise zeytinin kendi has tadının alınmasıdır. Doğal zeytinyağı alınırken soğuk sıkım olması büyük önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir: İşin Uzmanından “Kaliteli Ve Hakiki Zeytinyağı” Tavsiyeleri

Yemeklerde Zeytinyağı Kullanmak Değerini Azaltır Mı?

Tüm sebze ve meyvelerden maksimum ölçüde yararlanabilmek için çiğ halde tüketmek gereklidir. Bu durum zeytinyağı tüketiminde de geçerlidir. Yemeklerde zeytinyağının kullanılmasının herhangi bir zararı yoktur, aksine daha sağlıklı yemeklerin pişirilmesi açısından zeytinyağı tercih edilmelidir. Ancak yağ yemeğe, pişme işleminin son aşamalarında eklenmelidir. Bu zeytinyağının sahip olduğu besleyici maddelerden daha fazla yararlanabilmek adına dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Zeytinyağı Nasıl Saklanmalı?

Zeytinyağları oldukça hassas yağlardır. Bu yüzden de saklanmalarına büyük özen gösterilmesi gereklidir. Özellikle uzun dönem saklamak için satın alınan zeytinyağları, doğru kaplarda ve doğru ortamlarda saklanmalıdır. Zeytinyağlarının uzun süreli olarak saklanması için en sağlıklı kaplar, camdan üretilmiş olanlardır. Bunun yanında paslanmaz çelikten üretilmiş olan saklama tankları ve tenekeler de zeytinyağlarının saklanmasında idealdir. Topraktan yapılmış kaplarda da zeytinyağının saklanması mümkündür. Ancak bu kaplar gözenekli bir yapıya sahip olduğu için temizlenmesi son derece zordur. Kabın gözeneklerinde kalan organizmalar, yeteri kadar temizlik sağlanamadığında zeytinyağının zarar görmesine neden olabilmektedir. Metal kaplar ya da plastikler ise zeytinyağı saklamak için sağlıklı değildir. Uygun kutulara doldurulan zeytinyağları, oda sıcaklığında saklanmalı; gerek duyulmadıkça buzdolabına konulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Erken Hasat Soğuk Sıkım Zeytinyağı Ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı Bozulur Mu?

Doğal zeytinyağı doğru koşullarda saklanmadığı zaman kolaylıkla bozulabilecek bir yapıya sahiptir. Zeytinyağının bozulmasına neden olan başlıca üç neden bulunmaktadır. Bunlar ısı, ışık ve oksijendir. Doğal yapısının koruması istenen zeytinyağının oda sıcaklığında saklanması gereklidir. Çok soğuk ortamda ya da sıcak ortamda saklanan yağı, belirli bir zaman diliminin sonunda lezzetini kaybetmeye başlayacaktır. Yağın karanlık ortamda saklanması da dayanıklılığını artırmak açısından önemlidir. Özellikle güneş ışığına maruz kalan yağında bozulma süreci hızlanmaktadır. Ayrıca kullanılmadığı anlar dışında zeytinyağının kapağı mutlaka kapalı tutulmalı ve içine hava girmesi engellenmelidir. Diğer kokuları kolayca çekebilme özelliğine sahip olan yağı, farklı kokularla temas etmesi durumunda hem tat hem de koku değişimine neden olabilmektedir.

Sızma Zeytinyağı Nedir?

Sızma zeytinyağı zeytinyağının en saf halini ifade etmektedir. Asit oranının maksimum 0,8 düzeyinde olduğu sızma zeytinyağının üretiminde en kaliteli zeytinler kullanılmaktadır. Kaliteli zeytinyağı üretiminde kaliteli zeytinlerin kullanılmasının gerekliliğinin yanı sıra, bu zeytinlerin zarar verilmeden ve ezilmeden toplanmış olması gereklidir. Bu yüzden de en kaliteli sızma zeytinyağı ürünlerini elde edebilmek için, zeytinlerin mümkünse el ile değilse de hassas makineler ile toplanması önemlidir. Sızma zeytinyağının üretiminde önce hamur hale getirilmiş zeytinler pres makinesine alınmakta ve burada ezilerek süzülmeleri sağlanmaktadır. Süzme işlemi sonucunda elde edilen yağ, maksimum sıcaklığı 27 dereceyi aşmayan su ile temas ettirilerek zararlı bileşenlerden arındırılmaktadır. Bu aşamada kullanılan suyun sıcaklığının artması, zeytinyağının tat ve koku kaybı yaşamasına yol açmaktadır. En iyi sızma zeytinyağını elde edebilmek için bu aşamada kullanılacak su soğuk olmalıdır. Bu hassasiyetler gözetilerek üretilen sızma zeytinyağları, eşsiz bir tat ve kokuya sahip olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Sabah Aç Karına İle Zeytinyağı İçmenin 9 Faydası!

Sızma Zeytinyağı Nedir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekleme Listesine Katıl Ürün stoğa ulaştığında sizi bilgilendireceğiz. Lütfen aşağıya geçerli e-posta adresinizi bırakın.