750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İncir Çeşitleri Nelerdir? İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

İncir insanlık tarihinin en eski besinlerinden biridir. İlk çağlardan beri var olan ve sahip olduğu faydalar nedeni ile günümüze kadar korunarak getirilen incirin, normal tüketilmesinin yanı sıra yemek ya da tatlı biçiminde tüketilmesi de söz konusudur. Üç kutsal kitapta da övgü ile bahsedilen incirden yapılan en lezzetli yiyeceklerden biri de incir tatlısıdır. Farklı yörelerde farklı biçimlerde yapılan bu tatlı, doğal bir enerji deposudur. Üstelik bu tatlı evde yapmak isteyenler için son derece kolaydır.

İncir Çeşitleri Nelerdir

İncir Çeşitleri Nelerdir?

İncirden söz ederken tek bir yiyecek gibi algılansa da esasında çok farklı bölgelerde yetişen onlarca incir türü bulunmaktadır. Türkiye’de bol miktarda yetişen ve gıda konusunda en önemli ihraç maddelerinden biri olan incirin en çok bilinen türlerinden bazıları şunlardır:

  • Sarılop İnciri: Genellikle İzmir ve Aydın yörelerinde yetişen Sarılop inciri, kurutulmak için en uygun türdür ve daha çok bu amaçla kullanılmaktadır. Oldukça ince bir kabuğa sahip olması, kolay kurutulmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Ortalama 75-80 gram ağırlığında yetişen ve Eylül ayının sonlarında hasat edilen Sarılop inciri, incir tatlısı için de en sık tercih edilen türlerdendir.
  • Sarı Zeybek İnciri: Bu da sonbahar aylarında hasat edilen ve daha çok kurutma amacı ile kullanılan türlerden biridir. Kabuğu oldukça ince olan ve kolay soyulabilen Sarı Zeybek inciri, koyu pembe renkli ve yuvarlak yapılıdır. İncirli tatlılarda bu tür de yoğun olarak kullanılmaktadır.
  • Bardacık İnciri: Bardacık incirinin yetişme bölgesi İzmir başta olmak üzere Ege bölgesidir. Soğuk havalara karşı dirençli olması ile ünlü olan bu tür, tatlı ve çekirdeksiz bir yapıya sahiptir. Ancak incir tatlısı yapımında tercih edilen bir tür değildir.
  • Bursa Siyahı: Adından da anlaşılacağı üzere Bursa’da yetiştirilen ve daha çok mor kabuklu olan Bursa siyahı, yaş tüketim için ideal bir incidir. Lezzetinin yoğun olması ile sofralarda her zaman yer almaktadır. Ancak kurutmak için çok uygun bir tür olmadığından dolayı, tatlılarda tercih edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağı Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

Evde iyi bir incir tatlısı yapmak oldukça kolaydır. Ancak yapılacak tatlının lezzetli olabilmesi adına kullanılacak incirlerin iyi seçilmesi büyük önem arz etmektedir. Tatlı için uygun olmayan türler, genellikle tatlının lezzet yoğunluğunun düşük olmasına neden olmaktadır. Tatlı için öncelikle 20 adet kurutulmuş incir, iri çekilmiş ceviz, 1 su bardağı su, 3 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ hazırlanmalıdır. Kurutulmuş incirler, yumuşaması için 1 saat boyunca ılık suda bekletilmelidir. Yumuşatma işleminin ardından incirlerin ortası bıçakla açılmalı ve iri kıyılmış ceviz ile doldurulmalıdır. İçleri doldurulan incirler derin bir tencereye dizilmeli ve sonrasında da şeker ile ılık su karışımı tüm incirlere eşit miktarda dağılacak biçimde tencereye dökülmelidir. Sıvı yağ da aynı şekilde tencereye eklendikten sonra tencerenin ağzı kapatılmalı ve kısık ateşte pişmeye bırakılmalıdır. Pişirme işlemi, incirler suyu tamamen çekinceye kadar devam etmelidir.

Bazı yörelerde incir tatlısının içine ceviz yerine iri kıyılmış fındık ya da badem gibi farklı kuruyemişler de kullanılmaktadır. Bu durum daha çok yöresel damak zevkleriyle alakalıdır. Ancak cevizin kullanımı daha yaygındır. Tatlının servis edilmesi esnasında da bölgeden bölgeye farklı uygulamalara rastlamak mümkündür. İncir tatlısı piştikten sonra doğrudan servis edilebileceği gibi, üzerine kaymak eklenerek de lezzetli bir şekilde sunulabilmektedir. Ayrıca üzerine ince çekilmiş fındık serperek ikram yapmak da mümkündür.

İncir Tatlısı Nasıl Yapılır?

Lezzetli Kuru İncir Tatlısı Nasıl Olmalıdır?

Daha lezzetli incir tatlısı yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle tatlı hazırlanırken tencerenin altının kısık ateşte olması önemlidir. Her ne kadar yüksek ateş tatlının daha erken pişmesine yardımcı olsa da incirlerin tam olarak şeker ve yağ aromasını emmesine engel olmaktadır. Ayrıca tatlının içerisinde kullanılacak cevizin kaliteli olması da önem arz etmektedir. Düşük kaliteli cevizlerde acı olma ihtimali yüksektir. Acı cevizler, kaynadıkları zaman incire de acılıklarını verir ve tatlının tadını bozar. Son olarak da kullanılacak incirlerin yeni kurutulmuş olmasına özen gösterilmelidir. İncirlerin en fazla 1 yıllık olması gereklidir. Daha uzun süre önce kurutulmuş olan incirlerde tat yoğunluğu giderek azalmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağının Tarihçesi, Zeytinyağı Yapımı ve Zeytinyağı Çeşitleri

Lezzetli Kuru İncir Tatlısı Nasıl Olmalıdır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart