750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kanserin Koruyucu Kalkanı: Polifenoller

Çağımızın en büyük sağlık sorunları arasında yer alan kanser, erken yaşta alınacak tedbirler sayesinde çoğu zaman ortaya çıkmadan engellenebilmektedir. Kansere neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması ile kanserin önlenmesi de mümkündür. Alınabilecek tedbirler arasında doğru beslenme ve doğru yaşam tarzı gelmektedir. Kanseri hiç başlamadan ortadan kaldırmak ve başlangıç seviyesindeki kanser hastalıkları ile daha etkin mücadele edebilmek adına başvurulabilecek besin maddelerinden biri de polifenoller olarak bilinen bileşendir. Daha çok meyve ve sebzelerde bulunan ve onlara parlak renklerini veren bu madde, pek çok hastalıkla birlikte kanser üzerinde de olumlu etki yaratmaktadır.

Aşırı stres, çevre kirliliği, araç ya da fabrika bacalarından yükselen zehirli dumanlar ve daha pek çok çevresel etken, bireylerin vücutlarında oksidatif stres oluşumuna yol açmaktadır. Bu durum bireylerin ruh sağlığı üzerinde derin bir etki bırakırken, aynı zamanda beden sağlığına da olumuz etki etmektedir. Üstelik oksidatif stres, kanser hastalıklarının ortaya çıkmasındaki en bilinen sebeplerden biridir. Polifenoller ise güçlü antioksidan özelliği sayesinde bu vücudun bu stresten arınmasına ve eski yapısını geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Polifenol tüketimi çocuk yaşta başlamalı ve her yaşta da devam edilmelidir. Herhangi bir yan etkisi ya da alerjen özelliği bulunmayan pofilenollerin, insan sağlığına faydası oldukça fazladır.

İlginizi Çekebilir: Organik Zeytinyağı Nereden Alınır? Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağındaki Polifenollerin Kanser Üzerindeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Polifenollerin en sık bulunduğu yiyeceklerden biri zeytinyağıdır. Yaklaşık 4000 yıllık bir tarihe sahip olan ve faydaları nedeni ile günümüze kadar halen daha varlığını sürdürmeyi başaran zeytinyağı, kansere karşı da güçlü bir mücadele aracıdır. Zeytinyağında bulunan polifenollerin kanser üzerindeki olumlu etkilerinden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Oksidatif Hasarı İyileştirir: Oksidatif stres, insan vücudundaki hücreleri sürekli olarak yıpratmakta ve yıpranan hücreler kansere karşı daha savunmasız hale gelmektedir. Polifenol tüketimi ise hücrelerin bu hasardan arınmasına ve yeniden doğal yapılarına gelmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli bir şekilde yüksek polifenollü zeytinyağı tüketen bireylerde, kanserlerin görülme sıklığı daha düşüktür. Polifenoller ve kanser ilişkisine dair yapılan araştırmaların pek çoğu da bu durumu ortaya koymaktadır.
  • Sinir Sistemini Destekler: Bireylerin sinir sistemlerinde görülen bozulmalar da kansere doğrudan eden olabilmektedir. Özellikle stres ve sinir sisteminde serbest radikallerin bulunması, kanser oluşumunun en bilinen nedenlerinden biridir. Zeytinyağı ya da diğer besinlerden yeteri düzeyde polifenol alan bireylerin sinir sistemleri de daha güçlü bir yapıya kavuşmaktadır. Sinir sistemi üzerindeki baskının kalkması ve serbest radikallerin ortadan kaldırılması, kanser ihtimalini de doğrudan etkilemektedir.
  • Pıhtı Oluşumunu Önleyici: Kanserler genellikle vücudun belirli bölgelerinde meydana gelen pıhtılaşmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kanser hastalığına yakalanan bireylerde, vücudun bir noktasında kitle adı verilen ve alınması önem arz eden parçacıklar oluşmaktadır. Kansere karşı mücadelenin en önemli silahlarından biri olan polifenol maddesi, vücutta pıhtı ve kitle oluşumunun önüne geçmektedir. Bu da kanserlerin tutunabilme yeteneklerinin azaltılması anlamındadır.
  • Kalp Hastalıklarını Önleyici: Yağlar hem kalp sağlığı hem de kanser açısından belirleyici besinlerden biridir. Doymuş yağların tüketimi, kanser riski ile kalp hastalıkları riskini daha üst düzeye taşımaktadır. Kalp hastalıkları doğrudan kansere neden olmasa da vücutta yaratmış olduğu tahribat ve direnç zayıflığı, kanserlerin uygun ortam bulmalarına neden olmaktadır. Zeytinyağı hem yemeklik hem de gündelik tüketim için en sağlıklı yağ türüdür. Ayrıca polifenol yönünden zengin olması dolayısıyla kalp sağlığını da korumaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı Nelere İyi Gelir?

Kansere Karşı Polifenoller

Polifenollerin kansere karşı sağlamış olduğu olumlu etkiler, bazı kanser türlerinde kendini daha fazla göstermektedir. Bunların başında meme kanseri ile kolon kanseri gelmektedir. DNA üzerinde meydana gelen hasarları tamir eden polifenoller, güçlü antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı güçlü bir kalkan görevi görmektedir. Yapısında bulunan doymamış tekli yağ asitleri, vücutta üretilen zararlı yağların üretimini engellemektedir. Zeytinyağının ve dolayısıyla polifenollerin önleyicilik görevinin sık görüldüğü kanser türlerinden biri de rahim kanseridir. Bu konuda farklı üniversiteler tarafından yapılan araştırmalar, düzenli olarak yüksek polifenolzeytinyağı ile beslenen kadınlarda, rahim kanseri görülme sıklığının yüzde 30 daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Prostat kanseri ve deri kanseri de polifenollerin mücadele ettiği öncelikli kanser türleri arasında yer almaktadır. Düzenli polifenol tüketimi, kanserin yanı sıra sağlık açısından pek çok destekleyici etkiye sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir, Nasıl Sınıflandırılır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart