750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Organik Zeytinyağı Nereden Alınır? Faydaları Nelerdir?

Tamamen bitkisel bir yağ olan ve bu yüzden de büyük faydaları bulunan zeytinyağı, yaklaşık olarak 4000 yıllık bir geçmişse sahiptir. Günümüze kadar bozulmadan ulaşabilen ender besinlerden biri olan zeytinyağı, kitle üretimin yaygın hale gelmeye başlaması ile birlikte olumsuz bazı durumlarla karşı karşıya kalmıştır. Artan talebi karşılamak adına kalitesiz zeytinler kullanılarak zeytinyağı üretilmesi ya da organik olmayan üretim yöntemlerine başvurulması gibi durumlar, zeytinyağının sahip olduğu yararların ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de zeytinyağı alırken son derece dikkatli olmalı ve organik zeytinyağı tüketmeye özen gösterilmelidir.

Organik Zeytinyağı Nereden Alınır Faydaları Nelerdir

Organik Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Organik zeytinyağı insanlara sunmuş olduğu yararlar nedeni ile binyılları aşarak günümüze kadar ulaşmıştır. 3 kutsal kitapta da adından övgü ile bahsedilen zeytinden elde edilen bu yağın sunduğu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kalp Sağlığını Korur: Tüketilen yağların bireylerin kalp ve damar sağlıkları üzerinde doğrudan etkili olduğunu gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcuttur. Özellikle doymuş yağlar, bu konuda büyük bir tehdit barındırmaktadır. Tamamen bitkisel olan zeytinyağı ise kalp ve damar sağlığının korunabilmesi adına kullanılabilecek en yararlı yağdır. Zeytinyağı üretiminin ve tüketiminin yaygın olduğu bölgelerde kalp hastalıklarının daha az görülmesi de bu durumun net bir göstergesidir.
  • Kanser Riskini Azaltır: Esasında kanserler, insan vücudunda biriken oksidasyonun bir neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. Tüketilen besinler ya da solunan hava ve diğer çevresel koşullar, bireylerin vücutlarında ağır metalik bir yükün oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum da uzun vadede kanserlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Zeytinyağı ise içerisinde bulunan polifenoller sayesinde antioksidan vazifesi görmekte ve vücudun bu ağır metallerden kurtulabilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Yaşlanmayı Geciktirir: Zeytinyağının yaşlanmayı geciktirici etkisi, çok eski dönemlerden beri bilinmektedir. Hücrelerin daha hızlı yenilenmesine olanak tanıyan organik zeytinyağı bu sayede kırışıklıkları önlemekte ve daha genç bir görünüm sunmaktadır. Bu özelliği nedeni ile zeytinyağı, kozmetik sektörü tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Sindirimi Kolaylaştırır: Bitkisel olmayan yağlar insan metabolizması üzerinde bir baskı yaratmakta ve sindirimin daha zor hale gelmesine neden olmaktadır. Bu durum da uzun vadede aşırı kilo alımı ya da farklı sindirim sistemi sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bitkisel ve hafif bir yapıda olan zeytinyağı, sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını desteklemektedir.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağı Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Organik Zeytinyağı Faydaları Nelerdir?

Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Organik beslenmek elbette herkesin isteyeceği bir durumdur. Ancak organik zeytinyağı bulmak her geçen gün daha da zor hale gelmektedir. Bunun için de organik ile organik olmayan zeytinyağının iyi biçimde ayırt edilebilmesi gereklidir. Zeytinyağını test etmek için kullanılan birden fazla yöntem bulunmaktadır. Donma testi, bu yöntemler arasında en çok bilineni ve en sık kullanılanıdır. Bir çay bardağına zeytinyağı doldurulur ve buzlukta 1 saat kadar bekletilir. Eğer bardak çıkarıldığı zaman yağın tamamı eşit bir şekilde donmuşsa, yağın organik olduğundan söz etmek mümkündür. Ancak bazı yerler daha sert, bazı yerler donmamış ise organik yağ değildir.

Su testi de bu hususta oldukça önemlidir. Bir çay bardağına yarısına kadar ılık su doldurulmalı ve üzerine de 1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenmelidir. Organik zeytinyağının yüzeyde kalması ve baloncuklar çıkarması gereklidir. Ancak eklenen yağ halkalar haline geliyor ve daha sonra da suya karışıyorsa, yağ organik değildir. Bunlara ek olarak tadım testi ya da koku testi gibi yöntemler de mevcuttur. Ancak bunlar daha çok duyuya dayalı testler olduğu için, kesin olduklarından bahsetme olanağı yoktur.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağının Tarihçesi, Zeytinyağı Yapımı ve Zeytinyağı Çeşitleri

Organik Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Organik Zeytinyağı Nereden Alınır?

Organik zeytinyağı üretmek oldukça zahmetli bir iştir. Üstelik çoğu zaman seri üretim mantığı ile organik üretim birbirleri ile çelişmektedir. Bu yüzden de market raflarında ya da hazır yağ markalarında tam anlamıyla organik olan bir yağı bulmak son derece zordur. Organik zeytinyağı için daha çok bireysel üreticiler ya da küçük zeytinyağı imalathaneleri tercih edilmelidir. Ancak bireysel üreticiler tarafından üretilen yağda da üretim hataları nedeni ile tat kaybı yaşanma olasılığı vardır. Bunun için de iyi araştırma yapılmalı ve güvenilir bir üreticiden zeytinyağı almaya dikkat edilmelidir. Yukarıda bahsedilen test yöntemleri ile satın almadan önce yağın test edilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekleme Listesine Katıl Ürün stoğa ulaştığında sizi bilgilendireceğiz. Lütfen aşağıya geçerli e-posta adresinizi bırakın.