750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Polifenoller ve Besin Alerjisi Üzerindeki Etkileri

Besin alerjisi belirli besinlerin tüketilmesi durumunda insan vücudunun alerjik reaksiyon göstermesi durumudur. Alerji oluşması durumunda ciltte kaşıntı, döküntü, egzama, kızarıklık, kaşıntı, hapşırma, seğirme, ağız kuruluğu ve ağız kokusu gibi belirtiler görülmektedir. Alerjiye neden olan besinin tüketilmesinin bırakılması, bu belirtileri de ortadan kaldırmaktadır.  Alerjiye neden olan besinlerin sayısı oldukça fazladır. Ancak her besin maddesinin bir dizi yararlı bileşenlerden meydana geldiği unutulmamalıdır. Alerji yapan besinin kullanımının tamamen terk edilmesi, bazı durumlarda beslenme eksikliklerine ve vücutta olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun için de alternatif besin maddelerinin tüketimine yönelmek gereklidir.

Polifenoller besin alerjisinden kaynaklanan beslenme eksikliğinin yarattığı olumsuzlukların ortadan kaldırılması konusunda son derece etkilidir.

Vücutta antioksidan etkisi yapması, bazı kanser türlerinin ortaya çıkmasını engellemesi, kan basıncı ve kan dolaşımını düzenlemesi, kolesterolü düşürmesi, kalp ve akciğer sağlığı açısından destekleyici olması ve bağırsakların daha düzenli şekilde çalışmasına destek olması gibi bir dizi yarara sahip olan polifenoller alerjik nedenlerden dolayı yetersiz beslenmenin yol açtığı bu gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemede önemli bir yere sahiptir. Özellikle bebeklikten başlayarak düzenli biçimde polifenol kullanılması, hastalıklara karşı daha sağlıklı bebeklerin yetiştirilmesine olanak tanımaktadır. Üstelik bu bebekler ilerleyen yaşlarda da hastalıklarla daha az karşı karşıya kalmaktadır.

İlginizi Çekebilir:

Besin Alerjisi Yapan Ürünler Nelerdir?

Besin alerjisine neden olan ürünlerin sayısı oldukça fazladır. Bir besin maddesi tamamen alerjiye neden olabileceği gibi, içeriğinde bulunan bir madde de alerjiye neden olabilmektedir. Alerjinin nedeninin tam olarak belirlenebilmesi ve doğru tedavinin uygulanabilmesi açısından detaylı bir inceleme yapılması önem arz etmektedir. Alerji yapan ürünlerden bazıları şunlardır:

  • İnek Sütü: Sürekli olarak sağlıklı oluşundan bahsedilmesine rağmen, inek sütü en çok besin alerjisi yaratan besinler arasında yer almaktadır. Sindirim ve emilim sistemi tarafından son derece zor hazmedilen inek sütü, özellikle çocuklarda daha yüksek alerjen etkiler gösterebilmektedir.
inek sütü
  • Yumurta: Yumurtanın alerjen etkisi, yumurtanın bütününden dolayı ortaya çıkmamaktadır. Bazı insanlar yalnızca yumurtanın beyazına, bazıları ise sadece sarısına karşı alerjiye sahiptir. Protein açısından faydalı bir besin olan yumurta da en çok görülen besin alerjilerinden biridir.

Tahıllar: Tahıllarda alerjiye neden olan esas madde glütendir. Neredeyse tüm tahıllarda bulunan bu madde, aynı zamanda çölyak hastalığının da temel nedenidir. Glütene ya da tahıllara karşı alerjisi bulunan bireyler, ömürleri boyunca eser miktarda da olsa tahıl tüketmemelidir. Ancak tahıl kullanmadan beslenmenin yaratacağı eksiklikleri kapatmak iççin da bir dizi alternatiflere yönelmek gereklidir.

Kuruyemişler: Kabuklu ve kabuksuz kuruyemişlerin yaratmış olduğu alerjilere de her geçen gün daha fazla rastlanmaktadır.

Alerjik Bebeklerde Polifenoller Nasıl Kullanılmalıdır?

Besin alerjisinin önemli bir türü olan anne sütü alerjisi, anne sütü ile beslenen çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır. Kimi durumlarda bu alerji, annenin tüketmiş olduğu süt ya da tahıllardan kaynaklanmalıdır. Bu durumda annenin beslenmesine bazı sınırlamalar getirerek sorunun üstesinden gelebilmek mümkündür. Ancak sorunun anne sütünden kaynaklandığı durumlar da mevcuttur. Alerjik bebekler için anne sütü kullanımı yasaklanmaktadır. Anne sütüne devam edilmesi durumunda bebeklerin ciltlerinde kızarıklık ve ishal gibi bazı olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir.

Anne sütünün bebeklerde yarattığı beslenme eksikliğinin giderilmesi açısından takviye besinlerin kullanılması büyük önem arz etmektedir. Polifenoller bu durumda en sık başvurulan besinler arasında yer almaktadır. Anne sütü ile birebir benze yapıda olan polifenol maddesi, bebeklerin hem beden hem de zihin gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca kas ve iskelet sisteminin daha güçlü olması ve sindirim sisteminin düzenlenmesi açısından da polifenol son derece etkilidir.

Alerjik bebekler için polifenol kullanımı, en etkili şekilde zeytinyağı ile birlikte çocuğa verilmektedir. Bol miktarda polifenol barındıran zeytinyağı, anne sütünden mahrum olan çcouklarda bu mahrumiyetin yarattığı eksiklikleri gidermek açısından büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Polifenollü zeytinyağının hamilelik döneminde anne tarafından kullanılması, daha sağlıklı çocukların dünyaya gelmesine yardımcı olmaktadır. Polifenollerin hem anne hem de bebek tarafından tüketilmesinin sağlamış olduğu yararlara dair yapılmış pek çok araştırma bulunmaktadır. Zeytinyağı sayesinde polifenoller daha doğru bir şekilde alınabilmektedir. Özellikle soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen zeytinyağları, anne sütünden mahrum çocuklar için en besleyici besinlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Anne Sütü ile Yüksek Polifenollü Zeytinyağı İlişkisi Nedir?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart