750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Polifenolü Yüksek Zeytinyağının Üretim Süreci Nasıldır?

Zeytinyağının bilinen tarihi 4000 yıldan daha eskiye dayanmaktadır. Bu kadar eski dönemde günümüze kadar ulaşmayı başarmış besinlerin sayısı oldukça düşüktür. Bu durumun temelinde zeytinyağının hem yiyecek hem de güzellik açısından çok faydalı bir ürün olması yatmaktadır. Ancak zeytinyağının sahip olduğu faydalardan tam olarak yararlanabilmek için doğru üretim tekniğinin kullanılmalıdır. Özellikle sanayileşme ile birlikte üretimin giderek kitlesel hale gelmesi, zeytinyağı üretiminde bazı bozulmaların meydana gelmiştir. Faydalı olarak ifade edilen zeytinyağı polifenolü yüksek olan zeytinyağlarıdır. Polifenollü zeytinyağı, zorlu bir üretim sürecinden sonra ortaya çıkmaktadır.

Ülkemizde Polifenolü Yüksek Zeytinyağı Hangi Bölgede Üretilir?

Polifenolü yüksek zeytinyağının üretiminden kastedilen, zeytinin doğal hali ile yapılan üretimdir. Dünyanın farklı bölgelerinde yapılan kazılarda, geçmiş dönemlerde zeytinyağı üretiminin en sık görüldüğü yer Ege bölgesini işaret etmektedir. Özellikle Antik Çağ’da ticaretin ve medeniyetin merkezi olan bu bölge, zeytinyağı üretiminin de merkezi olarak kabul edilmektedir. Aradan geçen binlerce yıla rağmen, bu durum aynı şekilde devam etmektedir. Türkiye’nin ege kıyıları, yalnızca Türkiye için değil; dünya için de zeytinyağı üretiminin en yoğun olduğu bölgelerden biridir. Özellikle polifenolü yüksek zeytinyağı talep edenler açısından en kaliteli yağlar da bu bölgede üretilmektedir.

Polifenolü Yüksek Zeytinyağının Üretim Süreci Nasıldır?

Zeytinyağında bulunan polifenol maddesi, yağın faydalı özelliklerinin önemli bir kısmını barındırmaktadır. Bu yüzden de polifenolü yüksek zeytinyağının üretimi hassasiyet gerektiren bir konudur. Polifenollerin zarar görmeden yağa aktarılabilmesi için soğuk sıkım yöntemi kullanılmaktadır. Ancak sıkım yönteminin öncesinde, kullanılacak zeytinler de özenle seçilir. Polifenolü yüksek zeytinyağı elde edebilmek için tek bir bahçenin zeytinleri kullanılır ve farklı türden zeytinler birbirlerine karıştırılmaz. Ayrıca zeytinler el ile toplanarak bekletilmeden hemen sıkılmalıdır. Zeytinlerin makine ile toplanması ya da ağaç altlarına dökülen zeytinlerin kullanılması, polifenolü yüksek yağ elde etmenin önünde engeldir. Zeytinin erken hasat olması da üzerinde durulması gereken bir diğer husustur.

Doğru zeytinler seçildikten sonra zeytinler çekirdekleri ile birlikte taş silindirler yardımı ile ezilmekte ve hamur haline getirilmektedir. Daha sonra bu hamurlar hasır çuvallara doldurulmakta ve hasırdan sıza yağ alınmaktadır. Bu esnada yıkama için kullanılacak suyun sıcaklığının 27 derecenin üzerinde olmamasına da dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Su sıcaklığının 27 dereceyi geçtiği durumlarda soğuk sıkımdan söz etmek mümkün değildir. Soğuk sıkım olmadan da polifenollü zeytinyağı üretmek olanaksızdır. Zahmetli bir yöntemdir ve seri üretim mantığına aykırı olmasından dolayı yüksek polifenollü zeytinyağını marketlerde bulabilmek çoğu zaman olanaksızdır. Daha çok bireysel üreticilerden doğrudan temin edilmektedir.

Üretim yöntemi kadar zeytinyağının doğru saklanması da önemlidir. Bunun için de daha çok cam şişeler ya da paslanmaz metal tenekeler tercih ederiz. Zeytinyağının plastik şişelere doldurulması lezzet kaybına yol açtığı gibi, polifenoller açısından da fakirleşmesine neden olmaktadır.

Polifenolü Yüksek Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Polifenolü yüksek zeytinyağı üretiminin faydaları oldukça fazladır. Bu faydalardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Doğal Antioksidandır

Çevresel şartlar nedeni ile insan vücudunda gündelik hayatta pek çok serbest radikal hareket etmektedir. Bu serbest radikaller, kanser başta olmak üzere pek çok hastalığın da temel nedenidir. Polifenol, güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu bu serbest radikallerden temizlemektedir. Bu yüzden de polifenollü zeytinyağı tüketmek, vücudun daha güçlü ve dirençli olmasına yardımcı olmaktadır.

Hafızayı Güçlendirir

Yemeklerde ya da salatalarda tüketilen yağların insanların zihin sağlığı üzerinde doğrudan etkili olduğunu gösteren pek çok araştırma bulunmaktadır. Bu doğrultuda zeytinyağı, hafıza dostu bir bitkisel yağdır. Özellikle Alzheimer hastalığı ile mücadele konusunda polifenolü yüksek zeytinyağının sağlamış olduğu katkı son derece büyüktür.

Kolesterolü Düzenler

İnsan vücudunda iyi ve kötü olmak üzere iki farklı kolesterol bulunmaktadır. Bunların her ikisinin de dengede tutulması büyük önem arz etmektedir. Kötü kolesterolün kontrolsüz bir şekilde yükselmesi, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Polifenollü zeytinyağı ise iyi ve kötü kolesterolün dengede tutulmasını desteklemektedir. Özellikle kötü beslenme alışkanlıklarının kötü kolesterolü yükseltmesine karşın, iyi kolesterolü yükselterek vücut sağlığına katkı yapmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart