750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo    750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo     750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo   750 TL Üzeri Ücretsiz Kargo  
Bize Ulaşın
Ravla ürünleri hakkında merak ettiğiniz tüm soru ve öneriler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Zeytinyağı Nelere İyi Gelir?

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan zeytinyağı doğru yöntem ile işlenip doğru şekilde saklanıldığı zaman oldukça sağlıklıdır. Soğuk olarak çiğ biçimde tüketilebileceği gibi yemeklere de katılabilen bu yağ, taze zeytinlerin soğuk sıkım yöntemi ile sıkılmasından elde edilmektedir. Zeytinyağının bir dizi faydası mevcuttur ancak yine de bir yağ olduğu unutulmamalı ve kullanımda aşırıya kaçılmamalıdır. Zira her şeyde olduğu gibi, zeytinyağında da aşırı kullanımın ters etki ortaya çıkarma potansiyeli bulunmaktadır. 

Metabolizmayı Hızlandırır ve Güçlendirir

Zeytinyağı faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Öyle ki bu yağın tüketiminin, vücudun hemen her kısmında olumlu etkileri gözlemlenmektedir. Bunların başında zeytinyağının metabolizmaya sağladığı katkı gelmektedir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda beyin yapısının gelişmesine katkı sağlamaktadır. E vitamini bakımından son derece zengin olan zeytinyağı, metabolizmanın hızlandırılması ve güçlendirilmesi için en değerli besinlerden biridir. Zeytinyağının doymamış bir yağ türü olmasından dolayı kilo yapma potansiyeli de yoktur. Diyet yapanların zeytinyağı kullanmaları hem kilo vermelerine hem de yeni kilo almaktan korunmalarına büyük katkı sağlamaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Zeytinyağının faydalarından bir diğeri ise sindirim sistemi üzerinde görülmektedir. Kolay sindirilebilen bir yağ olan zeytinyağı, sindirim sistemi üzerinde ayrıca bir yük oluşumunu engellemektedir. Ayrıca sindirim sistemini düzene sokma konusunda büyük bir potansiyel taşımaktadır. Günde 1-2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı tüketiminin, kabızlık ya da sindirim sistemi düzensizliği gibi sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Sindirim sisteminin düzene girmesi ile birlikte karın bölgesinde var olan şişkinlik hissi de büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Ayrıca sindirim sisteminin yükünün azalması, vücuttaki kronik halsizliğin yok edilmesi ve bireylerin kendilerini daha dinç hissetmeleri gibi bir yararı da barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağı Asit Oranı Nedir? Hangi Aralıklarda Olmalıdır?

Cilt Sağlığını Korur

Zeytinyağı, yalnızca gıda olarak değil; kozmetik sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt sağlığının korunması ve daha pürüzsüz bir cilt yapısının oluşması açısından bu yağ oldukça güçlüdür. Deri üzerinde oluşturduğu görünmez tabaka sayesinde cildin güneşin zararlı ışınlarından korunmasına da yardımcı olan zeytinyağı, içeriğindeki bol miktarda E vitamini sayesinde cilt kanserine karşı da güçlü bir koruyucudur. Ayrıca kuru ciltlerin nemli bir yapıya kavuşması açısından da zeytinyağının sağladığı yarar büyüktür. Zeytinyağının bu faydalarından tam olarak yararlanabilmek için kozmetik ürünlerin üretiminde iyi zeytinyağı kullanılmış olmasına ve kozmetik kimyasalların bu ürünlere karıştırılmamış olmasına dikkat edilmelidir.

Cilt Sağlığını Korur

Kalp Rahatsızlıkların Önler

Yemeklerde, kızartmalarda ya da doğrudan tüketimde kullanılan yağlar, kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle doymuş yağlar, kalp sağlığını ciddi bir biçimde tehdit etmektedir. Yüzde 70’e varan oranlarda doymamış yağ asidi içeren zeytinyağı ise bu durumundan tamamen muaftır. Kan basıncının dengede tutulması ve kalp sağlığını korunması adına zeytinyağı en faydalı yağ türlerinden biridir. Ancak bir kez daha belirtilmelidir ki her şeyin olduğu gibi, zeytinyağının da gereğinden fazla kullanımı zarar doğuracaktır. Bu yüzden de kontrollü tüketim yapılmalıdır.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Doymuş yağların vücutta yaratmış olduğu tahribatlardan bir diğeri de kolesterol ile alakalıdır. Yaşamın önemli bir kısmında doymuş yağ tüketimi, 40’lı yaşlardan sonra kolesterol sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu sorun ile karşılaşmamak adına da son derece faydalıdır. Kolesterol düzeyinin dengede tutulması ve damar sağlığının korunması açısından zeytinyağı idealdir.

İlginizi Çekebilir: Zeytinyağı Üretimi Aşamaları Nelerdir?

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Yaşlanmayı Geciktirir

Zeytinyağı faydaları arasında en az bilinenlerden biri de yaşlandırmayı geciktirme etkisinin bulunduğudur. Antioksidanlar açısından son derece zengin olan zeytinyağı, bu sayede bir yandan vücuttaki hücrelerin yenilenme hızını artırmakta; diğer yandan da yaşlanmayı yavaşlatmaktadır. Yaşlanmayı geciktirmesinin yanı sıra bedenin daha zinde kalması ve enerjik olması açısından da büyük bir potansiyele sahiptir.

Hipertansiyonu Önler

Hipertansiyon rahatsızlığının ortaya çıkmasında da doymuş yağlar baş aktörler arasında yer almaktadır. Hem yaşam kalitesini bozan hem de damarların sertleşmesine ve sonrasında da kalp krizine neden olan bu rahatsızlık, zeytinyağı kullanımı ile büyük ölçüde engellenebilmektedir. Son dönemlerde zeytinyağı ile kalp ve damar sağlığı arasındaki ilişkileri irdeleyen araştırmaların sayısında gözle görülür bir artış söz konusudur. Bu araştırmaların pek çoğunda sonuç, hafif ve doymamış olan zeytinyağının kalp, damar ve tansiyon gibi sağlık sorunlarının oluşumunda engelleyici olduğu belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Zeytin Ağacı İle İlgili Bilmedikleriniz – Uzmanından Öğrenin

Hipertansiyonu Önler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bekleme Listesine Katıl Ürün stoğa ulaştığında sizi bilgilendireceğiz. Lütfen aşağıya geçerli e-posta adresinizi bırakın.